Dla dzieci
Lubimy czytać dzieciom.
Od najmłodszych lat nasze pociechy mogą słuchać bajek, opowiastek czy baśni z ust rodziców, babć i dziadków. Rodzeństwo, ciocia lub wujek spędzają czasem chwilę z książką w ręku, czytając maluchom do poduchy. Świat dzieci dzięki książkom staje się bardziej otwarty, a ich wrażliwość rośnie. W dzieciach rozwija się pamięć, percepcja i wyobraźnia. Czytajmy dzieciom, a kiedy staną się samodzielne w czytaniu podarujmy im właśnie książkę, aby nadal mogły rozszerzać swoje horyzonty i poznanie świata.
Na rynku wiele jest bajeczek pełnych kolorowych obrazków, które pomagają przyswajać tekst i są zabawne. Bajki w formie książeczki piszczącej to propozycja dla najmniejszych maluszków, które chętnie zaczną odkrywać świat literek, zwierząt i kolorów. Książeczki takie są zrobione z bezpiecznego tworzywa, odpornego na wodę, są miękkie i łatwe do trzymania. Posiadają specjalny piszczyk, który przy nacisku wydaje dźwięk przyjemny dla dzieci. Świetny pomysł dla początkującego czytelnika-odkrywcy. I tak jak mamy chętnie sięgną po książki kulinarne, tak małe pociechy sięgną z radością po piszczącą bajeczkę.
Bajki, które trzeba koniecznie przeczytać dzieciom to klasyki polskiej literatury dziecięcej.
Bajki, na których wychowały się pokolenia rodziców, babć i dziadków są i dzisiaj wokół nas. Wybitny literat Jan Brzechwa, jako bajkopisarz do dziś cieszy się ogromną popularnością, a tzw. książki z szuflady w niejednym domu to właśnie wierszyki Brzechwy. “Kaczka dziwaczka”, “Na wyspach Bergamutach”, “Lokomotywa”, “Leń” to wierszowane bajki, gdzie główni bohaterowie ukazani są często jako zwierzęta z ludzkimi cechami charakteru. Śmieszne, ale bardzo pouczające historyjki cieszą dzieci swoją lekką narracją i barwą wypowiedzi. Jan Brzechwa pisał również dla nieco starszych czytelników, a przygody czarodzieja Ambrożego Kleksa stały się książką kultową, która doczekała się ekranizacji. “Akademia Pana Kleksa” i “Podróże Pana Kleksa” zachwycą każdego młodego czytelnika. Pełne magii i czarów wydarzenia to historia Adasia, którego rodzice wysłali do Akademii należącej do pana Kleksa. Postać Kleksa, niezwykle tajemniczego i pełnego uroku profesora, nadaje charakter całej szkole, a chłopcy tam uczęszczający są świadkami niesamowitych zdarzeń.
Pełna dobrej zabawy i ciekawa jest książka Justyny Bednarek “Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Pewnie każdemu z nas przytrafiła się sytuacja, że pralka jakby pożarła drugą skarpetkę do pary i zastanawialiśmy się, co to za potwór w niej siedzi. Autorka w swojej opowieści daje odpowiedzi na to pytanie. W jej książce okazuje się, że to nie pralka jest winna… tylko skarpetki żyją swoim własnym życiem. Książka Justyny Bednarek otrzymała wyróżnienie nagrody Literackiej Warszawy a także otrzymała tytuł najlepszej książki dla dzieci i młodzieży w konkursie “Przecinek i Kropka”.
Na uwagę zasługuje również zbiór opowiadań “Mądre bajki” Agnieszki Antosiewicz. W bajkach autorka koncentruje się na ukazaniu dzieciom wartości i zasad ważnych w naszym życiu. Bohaterowie to zwykli ludzie oraz ich przyjaźnie i relacje z innymi a także życie rodzinne. Z bajek dowiemy się o tym, jak ważna jest tolerancja, akceptacja oraz siła miłości. Pisane lekkim językiem “Mądre bajki” możemy czytać z przyjemnością i z pewnością spodobają się małym czytelnikom i ich rodzicom.