Dla młodzieży
Czytać z przyjemnością

Dla młodzieży

Młodzież czyta i nie ma co do tego wątpliwości.

Badania dowodzą, że młodzież chętnie sięga po książki, co jest niezwykle ważne. Oferta w księgarniach jest duża, ciekawe okładki, recenzje w mediach czy po prostu zachęta ze strony rówieśników motywuje młode pokolenie do czytania. To, że książki wpływają na rozwój świadomości i poszerzanie horyzontów wiadomo od dawna. Jednak to co motywuje, to również chęć imponowania wiedzą, potrzeba relaksu lub też spędzenia czasu w zaciszu z książką w ręku; z książką, która może zawierać odpowiedzi na nurtujące pytania.

Dla młodzieży w wieku 11- 13 lat świetnie sprawdzi się literatura z gatunku sensacji w postaci książek Andy Chandlera. “Przygody trzech detektywów” to wyjątkowa seria, w której ukazało się do tej pory 20 tomów. Przygody młodych detektywów, zmagających się z rozwikłaniem zagadek kryminalnych, w każdej części ukazuje inne wydarzenia, w których bohaterowie stawiają czoła rożnym problemom. Jupiter, Pete i Bob z fascynacją poddają się swojej pracy, w której sytuacje zabawne przeplatają się z momentami grozy. Niektóre tytuły z serii jak: “Tajemnica zamku grozy”, “Tajemnica szepczącej mumii”, ” Tajemnica krzyczącego zegara” – to, jak same tytuły wskazują, opowieści owiane tajemnicą, którą należy wyjaśnić.

„Czerwona królowa” Victorii Aveyard to propozycja dla osób lubiących tematykę z pogranicza fantastyki i sensacji. Autorka opisuje różnice dwóch grup społecznych, które dzieli status, zdolności oraz, co istotne, rodzaj krwi. Poznajemy kontrast pomiędzy ludźmi o krwi srebrnej i ludźmi o krwi czerwonej. Srebrni to ludzie bogaci o nadprzyrodzonych mocach, a Czerwoni są w grupie tych, którzy muszą walczyć o przetrwanie i zdają się być nic nie znaczącymi istotami. Wszystko zmienia się, gdy młoda złodziejka zaczyna rozumieć, że nie jest już tylko nic nie znaczącą osobą gorszego sortu…

Elegancka i pełna uroku książka napisana przez kobiety dla kobiet “Mademoiselle Oiseau” to powieść autorek Andrei de La Barre de Nanteuil i Lovisy Burfitt.

Jest to historia o marzeniach i przyjaźni małej Isabelle na tle świata paryskiej sceny mody. Skromna dziewczynka uchodząca za szarą myszkę trafia do mieszkania francuskiej damy i od tej pory jej życie się zmienia …

Wyrafinowane ilustracje spotęgowały awangardowy styl opowieści o ekscentrycznej kobiecie.

Dla męskiej grupy młodych czytelników warto przybliżyć książkę Johna Flangana “Zwiadowcy”. Rycerski honor, odwaga i przyjaźń to motto bohaterów serii.

Piętnastoletni Will marzy, aby zostać rycerzem, jednak jego drobna postura nie pozwala w pełni na sprawność fizyczną wymaganą w tym fachu. Za namową tajemniczego Halta Will postanawia zostać zwiadowcą i nauczyć się magii, aby w końcu móc stać się niewidzialnym. I tu zaczyna się wielka przygoda….

Książka nie jest jeszcze powieścią historyczną, ale dla młodych bibliomanów z pewnością stanowi świetne przygotowanie na czytanie książek tego gatunku.