Kryminał i sensacja
Książki z szuflady

Kryminał i sensacja

Literatura o tematyce kryminalnej i sensacyjnej poszerza wciąż grupę swoich zwolenników. Dobrze napisaną książkę kryminalną można czytać z przyjemnością zarówno późnym wieczorem, jak i w drodze do pracy. Wątki sensacyjne są dla czytelnika jak gra, która wciąga i chętnie się jej poddajemy.

Utworem, który niewątpliwie wzbudza emocje jest “Imię róży” Umberto Eco. Akcja książki rozgrywa się w trzynastym wieku we włoskim opactwie benedyktynów. Franciszkanin Wilhelm przybywa wraz z uczniem do klasztoru na obrady na temat ubóstwa Jezusa. Niespodziewanie opat Abbon prosi ich o pomoc w rozwiązaniu zagadki śmierci iluminatora. Nie ma mowy o wypadku czy samobójstwie, a dodatkowo kolejne wydarzenia i śmierć następnych braci komplikuje sytuację. Kluczem do zagadki okazuje się być starożytna księga ze strzeżonej biblioteki opactwa. Czytając tą sensacyjną powieść historyczną Umberto Eco cały czas odczuwamy enigmatyczną atmosferę sytuacji. Widniejący w tle konflikt polityczny, teologiczne wywody dyskusyjne i wątek miłosny wzbogacają książkę, której nie można przeoczyć.

Dobry kryminał często dotyczy wydarzeń ze świata biznesu, polityki i zawiera wątki tajemniczych zabójstw.

Jednym z polskich współczesnych pisarzy, zajmujących się tą tematyka jest dziennikarz śledczy Tomasz Sekielski. Jego praca zawodowa z pewnością pomaga mu pisać scenariusze do powieści, a fantazja autora podkręca klimat i charakter każdej z nich.

W najnowszej książce “Zapach suszy” z serii “Susza” przeczytamy o mrocznym świecie handlarzy żywym towarem, podejrzanych interesach i układach mafijnych. Sekielski tym razem również zaskakuje splotem wydarzeń. Atak terrorystyczny na ulicach Warszawy i niewyjaśnione samobójstwo proboszcza z odległej miejscowości na Kujawach zdają się mieć coś wspólnego ze sobą. Sprawą zajmuje się zdegradowana prokurator Agnieszka Ossowska. Czy ta historia mogła wydarzyć się naprawdę? Pytanie jak na razie bez odpowiedzi.

Dla miłośników literatury Nordic noir polecić można książkę autorstwa szwedzkiej pisarki Jean Edith Läckberg, piszącą pod pseudonimem “Camilla” Läckberg. “Złota klatka” to opowieść o pięknej Faye mającej, zdawać by się mogło, wszystko o czym marzyła. Wspaniałego męża, córeczkę, mieszkanie w luksusowej dzielnicy Sztokholmu. Pozornie sielskie i piękne życie ukrywa jednak tajemnicę bohaterki, która desperacko próbuje zadowolić męża, a wspomnienia z przeszłości wywołują w niej poczucie zamknięcia w klatce.