Fantastyka
Czytać z przyjemnością

Fantastyka

Literatura z gatunku fantastyki cieszy się ogromną popularnością wśród młodzieży i dorosłych.

Jednym z bardzo znanych i cenionych twórców gatunku jest Steven Erikson, a “Opowieści z Malazańskiej Księgi Poległych” stały się kultową serią dla wielu czytelników. Seria dotyczy tematyki wojennej w czasach, w których magia rządzi światem, a ludzie zmagają się z mrocznymi siłami i strachem. Bohaterowie naszkicowani w księdze nie są jednoznaczni, dobrzy lub źli. Mają różnorodne charaktery, a motorem ich działania są dla nich często stany psychiczne, jak empatia, wściekłość, zimna kalkulacja czy żal. Rządzą nimi mieszane uczucia, co pozwala czytelnikowi utożsamiać się z postaciami.

Polskim autorem literatury fantastycznej jest znany na świecie Andrzej Sapkowski

. Z wykształcenia ekonom, Sapkowski postawił na pisanie książek. Dzięki tej decyzji możemy cieszyć się świetną lekturą oraz wgłębić się w świat odległy, pełen niebezpiecznej przygody i trudnej miłości.

“Saga o Wiedźminie” to fenomen wśród gatunku, wyrazisty, wspaniale wykreowany świat fantasy. Na jego podstawie nakręcono film i stworzono grę komputerową.

Aby poznać całkowicie historię tytułowego wiedźmina, należy przeczytać wszystkie części. Wówczas nic nam nie umknie, a postać Geralta będzie bardziej czytelna. Sagę można czytać z przyjemnością zarówno zimowym wieczorem, jak i letnim popołudniem. Dobrym akcentem opowieści jest niesamowity klimat, do którego zaprasza nas autor, ukazując różne istoty, pozaziemskie rasy, elfy i gnomy.

Nieco inaczej Sapkowski ukazał wątek fantastyczny w książce “Żmija”. Tutaj autor przeniósł losy bohatera do czasów radzieckiej interwencji w Afganistanie w 1979 roku. Paweł, chorąży Armii Radzieckiej polskiego pochodzenia, zmaga się z problemami krwawej wojny, a napotkana złota żmija staje się bodźcem do przywrócenia umiejętności paranormalnych. Ta ciekawa opowieść, przeznaczona nie tylko dla młodzieży, budzi wśród czytelników kontrowersje, bo jest to z pewnością książka niełatwa w odbiorze. Czytając “Żmiję”, pełną słownictwa militarnego oraz opisów wschodnich wierzeń i bóstw, jesteśmy w stanie niemal uwierzyć w prawdziwość magicznego świata, w którym utknął bohater.