Czytanie w plenerze
Kobiety dla kobiet

Czytanie w plenerze

Co do tego, że czytanie jest świetnym sposobem na spędzanie czasu nie ma wątpliwości. Okazuje się jednak, że czytanie może być również korzystne dla naszego zdrowia. Na tym korzystnym wpływie bazuje biblioterapia, której celem jest zastosowanie lektury jako środka leczniczego. Czytanie jest relaksem, przyjemnością pozwalającą na oderwanie się od otaczającej rzeczywistości. Dzięki czytaniu poznać można inny punkt widzenia tego samego problemu, zaznajomić się z innymi obyczajami, religiami, czyli ogólnie mówiąc poszerzyć horyzonty. Niektórzy do czytania potrzebują wyciszenia, uporządkowanego otoczenia i braku obecności innych ludzi. Inni przeciwnie – potrafią skoncentrować się na lekturze, bez względu na okoliczności towarzyszące. Dla jednych i dla drugich interesującą opcją jest czytanie w plenerze.

[IMAGE=bsaf7kcSys5w.jpg]

Książka w plenerze

[IMAGE=dcNNHNdSVUQj.jpg]

Obecność książek w przestrzeni publicznej i ich czytanie w plenerze zostało zainaugurowane w ramach akcji Narodowe Czytanie, która po raz pierwszy odbyła się w 2012 roku. Narodowe Czytanie odbywa się corocznie we wrześniu i ukierunkowane jest na upowszechnienie czytania, zwrócenie uwagi na dostępność miejsc do czytania, promowanie polskiej literatury i języka polskiego oraz budowanie poczucia wspólnoty narodowej. Do zwiększenia popularności czytelnictwa poza murami budynków przyczyniły się w dużej mierze także akcje czytelnicze bibliotek, które od wielu lat są regularnie organizowane.

Kiedy i jak zacząć czytać na zewnątrz?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa. Z pewnością czytaniu w plenerze nie służy niekorzystna pogoda: opady deszczu, silny wiatr, niska temperatura. Przy takich warunkach lepiej skorzystać z domowego zacisza. Jeśli pogoda dopisuje i mamy możliwość, wyjdźmy z książką na zewnątrz. Decydując się na ten sposób lektury warto zadbać o dwie istotne kwestie. Pierwsza z nich dotyczy ubioru. Wybierać należy ubranie na cebulkę, luźną odzież, która nie będzie nigdzie uciskała i krępowała ruchów, powodując dyskomfort podczas czytania. Ta sama zasada dotyczy obuwia – powinno być wygodne i pozwalać na przejście po nieutwardzonej nawierzchni. Jeśli chcemy czytać z dala od tłocznych alejek, wygodne buty Ecco będą bardzo dobrym rozwiązaniem. W przypadku lokalizacji na uboczu, warto zabrać ze sobą niewielki kocyk lub poduszkę do siedzenia. Pamiętać należy także o okularach, a w porze słonecznej o kremie z filtrem. Druga kwestia dotycząca czytania w plenerze dotyczy napoju. Koniecznie należy zabrać ze sobą coś do picia, ewentualnie też do jedzenia.

Czytanie na zewnątrz nie dotyczy tylko ławki w parku. Czytać można również na przystanku, w kolejce w urzędzie, czy w pociągu. Tę formę spędzania czasu z literaturą powinni uwzględnić wszyscy, którzy nie mają zbyt wiele czasu na co dzień, a lubią czytać. Czytanie w plenerze to doskonałe rozwiązanie, szczególnie jeśli mamy możliwość skorzystania z miejsca otoczonego zielenią, odizolowanego od zgiełku miasta. Już samo przebywanie w przestrzeni zielonych roślin działa kojąco na układ nerwowy, powodując jego relaks i pozytywny nastrój. Przyroda jest dla człowieka źródłem energii i sił witalnych, dlatego warto korzystać z czytelnictwa na zewnątrz. Wszyscy, którzy chcą spróbować tego sposobu na czytanie, mogą sprawdzić bieżące akcje czytelnictwa plenerowego w lokalnych bibliotekach lub wziąć udział we wrześniowym Narodowym Czytaniu.