Dlaczego dzieci powinny czytać? Wystrój pokoju małego czytelnika
Kobiety dla kobiet

Dlaczego dzieci powinny czytać? Wystrój pokoju małego czytelnika

Nie od dziś wiadomo, że książki odgrywają znaczącą rolę w życiu każdego człowieka. Osoby, które zetknęły się z literaturą już w dzieciństwie, bardzo często w dorosłym życiu poszerzają swoją wiedzę na temat kultury, chętnie sięgają po słowo pisane i uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych. Dlatego właśnie jest tak ważne, aby już od najmłodszych lat zapoznawać dzieci z książkami i wprowadzać ich powoli w świat słów, opisów i wyrażeń.

Wpływ literatury na rozwój dziecka

Czytać dziecku można już praktycznie od kołyski. Niekoniecznie musi rozumieć ono słowa, które mu przekazujemy, ale nasz znajomy, spokojnie brzmiący głos, opowiadający jakąś historię, na pewno uspokoi maleństwo i na przykład pomoże mu zasnąć.

U dzieci, które już rozumieją treść książek, dobrze dobrane opowieści będą rozwijały umysł i emocje, pomogą kształtować kompetencje językowe i zrozumieć otaczający ich świat. Lektura na pewno rozbudzi wyobraźnię, zarówno u czytelnika, jak i u słuchacza oraz może zainspirować do innych twórczych aktywności.

Pokój małego czytelnika

Jeśli zauważymy, że nasze dziecko niezwykle chętnie sięga po różnego rodzaju książki i opowieści, to możemy pomyśleć o udekorowaniu jego pokoju ozdobami, nawiązującymi właśnie do literatury. Mogą to być na przykład plakaty ścienne ze strony Dear Sam, gdzie znaleźć można dekoracje nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Szeroki wybór wzorów i motywów na pewno pozwoli na znalezienie czegoś właściwego dla naszej pociechy.

Dobrym pomysłem może być także kupno regałów na książki, na których mały czytelnik będzie kompletował swoją pierwszą kolekcję ulubionych pozycji. Do tak urządzonego pokoju, na pewno będzie wracał myślami jeszcze nie raz jako dorosły człowiek.

Książka – najlepszy przyjaciel człowieka

Czytanie książek może okazać się szczególnie pomocne dla dzieci, które na co dzień zmagają się z

jakimiś problemami – czy to w domu, czy w szkole. Mogą to być jednorazowe sytuacje, ale mogą to być też wydarzenia, które się powtarzają i dziecko nie wie, jak ma sobie z nimi poradzić. Historie opisane w książkach pozwalają dzieciom spojrzeć na swoje doświadczenia z daleka i zdystansować się na chwilę do własnych uczuć. Emocje, które przeżywają bohaterowie książek, pomogą czytelnikowi zrozumieć własne reakcje i odczucia – ból, cierpienie, smutek, porażkę, zawiedzoną przyjaźń, czy też samotność. Przeżywanie wydarzeń razem z bohaterami daje dziecku poczucie, że nie jest ono odosobnione w tym, co aktualnie przeżywa. Wie, że gdzieś na świecie na pewno były, są i jeszcze będą osoby, które czują to samo.

Znaczenie książek w XXI wieku

Współcześnie nasz język odgrywa nieco inną rolę niż kiedyś. Obecnie posługujemy się nim zazwyczaj w celach zwykłej rozmowy, poinformowania kogoś o czymś, przekazania naszych myśli. Nie mówimy już tak kwieciście jak kiedyś, język został nieco obdarty ze swojego piękna. Stało się tak za sprawą nowych technologii i portali społecznościowych, gdzie zazwyczaj wymienia się ze sobą krótkie zdania, pozbawione zbędnych opisów.

Książki są obecnie jednymi z niewielu źródeł, gdzie znaleźć możemy barwne i obszerne opisy sytuacji, postaci i przyrody.

Dzieci, które czytają książki, mogą doświadczyć magicznej gry słów, poznawać nowe wyrażenia, uczyć się ortografii i tego, jak wyrażać własne emocje. Gdy dziecko nauczy się nazywać i rozpoznawać uczucia, które targają bohaterami opowieści, bardzo szybko zacznie też rozpoznawać je u siebie i lepiej zrozumie, dlaczego w danej chwili czuje się tak, a nie inaczej. Będzie także umiało lepiej zrozumieć osoby ze swojego otoczenia, a także to, co one przeżywają i dzięki temu rozwinie swoją dojrzałość emocjonalną.